farrokh
20 آذر 1401 - 20:47

بررسی طرح تحول بازار و صنعت خودرو در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس

در جلسه امروز کمیسیون صنایع و معادن مجلس طرح تحول بازار و صنعت خودرو با حضور نمایندگان وزارت صنعت مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، روح الله ایزدخواه عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، در تشریح جزئیات نشست امروز این کمیسیون گفت: دستورکار نخست جلسه، بررسی طرح تحول بازار و صنعت خودرو با حضور نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت و  منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت بود؛ کلیات این طرح در سال 99 در کمیسیون تصویب شده بود اما با توجه به تغییر دولت و درخواست وزارت صمت، رسیدگی به طرح مذکور به تعویق افتاد.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر خودرو در بورس عرضه می‌شود اما قاعده و ضابطه معینی ندارد و از سوی دیگر روش‌های قیمت گذاری دستوری نیز نتوانسته در بازار عرضه و تقاضا تعادل ایجاد کند، کمیسیون مجدد طرح   را به جریان انداخت.

وی خاطرنشان کرد: دولت با کلیات طرح کمیسیون صنایع و معادن درباره عرضه خودرو در بورس موافق است، بنابراین مقرر شد این طرح در قالب یک ماده واحده به قانون ساماندهی صنعت خودرو الحاق و در آن نحوه و شیوه عرضه خودرو در بورس تعیین شود و سایر موارد نیز را دولت در قالب آئین نامه اجرایی پیش‌بینی کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: در طرح مذکور اگر قیمت معامله شده خودرو در بورس بالاتر از بهای تمام شده پایه و سود معقول باشد، مابه التفاوت مذکور برای مصارف عمومی به طور مثال برای توسعه صنعت حمل و نقل هزینه می‌شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان افزود: برای بررسی بیشتر، طرح تحول بازار و صنعت خودرو به کمیته خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع شد.

ایزدخواه استماع گزارش رئیس بسیج اصناف کشور را دومین دستورکار کمیسیون صنایع و معادن در نشست امروز برشمرد و ادامه داد: رئیس بسیج اصناف گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در دوران شیوع کرونا و حمایت‌هایی که در تنظیم بازار انجام دادند، ارائه کرد.


پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 905058